Peugeot 5008 SUV

Искусете ново ниво на престиж, кое се одликува со просторност и смелост. Со спортските линии и изненадувачка флуидност за SUV возило со 7 седишта, новиот PEUGEOT 5008 SUV дополнително го подобри веќе модерниот изглед на своите линии, отелотворувајќи ги стилските кодови на иднината. Подобрена позиција на возење, PEUGEOT i-Cockpit и неговите врвни карактеристики Ви овозможуваат да доживеете извонредни чувства и перформанси на патнички автомобил, за патување кое ги надминува Вашите амбиции.

Дизајн

МОЌЕН ДИЗАЈН

Проширете ги Вашите хоризонти. Модерната силуета на новиот PEUGEOT 5008 SUV со 7 седишта е обновена и сега изгледа постилски и елегантно, воспоставувајќи совршен баланс помеѓу моќта и префинетоста.
Благодарение на новата решетка без рамка и светлосниот потпис на брендот, неговиот преден дел е совршено вклопен, извајан и впечатлив, со нов браник и страничните сјајно црни екстензии на лаковите.
Динамичниот и спортски став на неговaтa подигнатa каросерија е истакнат со хромиран додаток што ја продолжува линијата на предните светла до задниот спојлер. Исто така новитет се новите 19" San Francisco алуминиумски наплатки со дијамантски сјајi, кои го додаваат последниот шмек на неговата атлетска силуета.

1 / 6
РЕШЕТКА БЕЗ РАМКА

Нова вертикална решетка без рамка, извајана како шаховска табла, проширена под предните светла, означува совршено интегриран преден дел, со флуидни и заострени линии.

ПОЗИЦИЈА ЗА ВОЗЕЊЕ

СОВРЕМЕНА ТЕХНОЛОГИЈА

Разбудете ги Вашите сетила зад управувачот со модернизираниот, иновативен и ергономски PEUGEOT i-Cockpit®. Опремен со компактен управувач за подобро управување и седум „Toggle дирки“, новиот PEUGEOT 5008 SUV е подобрен со нов 10“ HD централен екран на допир и нова 12,3” head-up висококвалитетна дигитална инструмент табла, целосно може да се конфигурира и да се прилагоди за да ги следите главните информации за возењето без да го тргнете погледот од патот

1 / 2
ПОВРЗАНОСТ

За да патувате спокојно, новиот 10&qout; HD екран на допир, читлив и чуствителен, е комбиниран со поврзаната 3D навигација со препознавање на глас и опремен со TomTom® услуги, дозволувајќи им на сите основни информации за возење да бидат прикажани во реално време. Kористете ја функцијата Mirror Screen за да се прикажат Вашите компатибилни омилени апликации на екранот на допир и да го наполните телефонот на централната конзола. Во задниот дел исто така за патниците се достапни два приклучока за полнење преку USB

МОТОРИ

ВИСОКО EФИКАСНИ МОТОРИ

Агилен и лесен за ракување, новиот SUV PEUGEOT 5008 нуди динамични перформанси и акустична удобност на големо патничко возило. Доаѓа со најновата генерација на Euro 6d сертифицирани PureTech бензински или BlueHDi дизел мотори, сите опремени со„Stop & Start“ технологија:
- Moтор 1,2 l PureTech 130 КС S&S BVM6
- Moтор 1,2 l PureTech 130 КС S&S EAT8
- Moтор 1,6 l PureTech 180 КС EAT8
- Mотор 1,5 l BlueHDi 130 КС S&S BVM6,
- Moтор 1,5 l BlueHDi 130 КС S&S EAT8,
- Moтор 1,5 l BlueHDi 180 КС S&S EAT8

Благодарение на неговите ефикасни мотори, кои можат да се комбинираат со EAT8i автоматски менувач, неговата оптимизирана тежина, малиот радиус на вртење и острото, агилно и прецизно управување, новиот SUV PEUGEOT 5008 овозможува задоволство и уживање при возењето.

ТЕХНОЛОГИЈА

ДИНАМИЧНИ ПЕРФОРМАНСИ

Кога сте на пат, бидете прудружувани од бројната помош при возењеi во новиот SUV PEUGEOT 5008, како што е најновата генерација на автоматско сопирање во итни случаи или препознавање на голем број сообраќајни знаци. За спокојно возење низ град , исто така, искористете ја помошта за маневрирање и паркирањеi: визуелна помош при паркирање од 360° и Park Assist.